Sobne biljke koje mirišu

Postoji mnogo razloga zašto uzgajati sobne biljke. Sobne biljke čiste vazduh, omekšavaju enterijer, redukuju nivo stresa kojem smo svakodnevno izloženi. Izaberite pažljivo sobne biljke i sem prelijepih litova i cvjetova sobne biljke mogu prelijepo i da mirišu.

Mirisne pelargonije

Mirisne pelargonije

Mirisne pelargonije (Pelargonium) – ne biste nam vjerovali koliko sorti geranijuma postoji a koje prelijepo mirišu. Ove mirisne pelargonije mogu da mirišu kao ruža, limun, limeta, oraščić, đumbir… Pored ovih mirisnih nota, pelargonije su pozate po svojim prelijepim cvjetovima i listovima. Mirisne pelargonije postavite na svijetlo mjesto zaštićeno od promaje, i naglih promjena temperature vazduha. Zalijevajte kao što se pelargonije zalijevaju i prihranjujte redovno, posebno u vrijeme cvjetanja. Nedostatk svjetlosti primjetićete ako počnu isuviše visoko da rastu, u tom slučaju pelargoniju skratite, kako bi se stvorio grmast oblik, i premjestite je na svjetlije mjesto.

Arapski jasmin

Arapski jasmin

Arapski jasmin (Jasminum sambac) – je sobna biljka koja, ako je smjestite na dovoljno svijetlo mjesto, će cvjetati cijelu godinu. Zvjezdasti, bijeli cvjetovi mirisaće kao čaj od jasmina. Arapski jasmin voli svijetla mjesta. Zaštitite ovu biljku od promaje i hladnog vazduha. Arapski jasmin voli vazduh zasićen vlagom, saksiju postavite u širu nižu posudu sa kamenim oblutcima. U posudu naspite vodu, korijen ne smije da bude u vodi! Arapski jasmin ima faze mirovanja i rasta, u fazi rasta pojačajte zalijevanje i redovno ga prihranjujte tečnim gnojivom za sobne biljke. Arapski jasmin je loza pa joj možete obezbijediti merdevine uz koje će se penjati.

Citrusi

Citrusi

Citrusi (Citrus) – sigurni smo da ćete zavoljeti citrusne biljke kao što su limun, narandža, grejpfrut… Na tržištu je moguće naći i patuljaste sorte citrusa idealne za svaki prostor. Citrusne biljke je izuzetno lako uzgajati. Međutim, potrebno im je obezbijediti dovoljno direktne svjetlosti. Kao i druge biljke, ni citrusi ne vole stresne situacije kao što su česte promjene temperature. U jesen i ljeto ih češće zalijevajte i prihranjujte tečnim đubrivom za cvijeće. Citrusi imaju sjajno, debelo lišće koje redovno čistite kako bi imalo sjajan izgled.

Eukaliptus

Eukaliptus

Eukaliptus (Eucalyptus cinerea) – iako mnogi eukaliptus zamišljaju kao vrtnu biljku on se itekako može prilagoditi rastu u zatvorenom prostoru. Štoviše eukaliptus je izuzetno laka biljka za uzgajanje kojoj je potrebno samo svijetlo mjesto. Eukaliptus će svojim tamnp plavim lišćem biti odličan kontrast ostalim sobnim biljkama. Svaki put kada protrljate lišće, eukaliptus će osloboditi dobro poznatu aromu. Saksiju sa eukaliptusom postavite na mjesto koje će imati dosta direktne svjetlosti, tokom godine ga redovno zalijevajte. Kako ni bi bio isuviše visok redovno ga šišajte na veličinu koju želite. Šišanjem eukaliptus će postati prekrasan grm.

Gardenija

Gardenija

Gardenija (Gardenia augusta) – je biljka koju nije lako uzgajati. Međutim, nije ni nemoguće. Postavite je na svijetlo mjesto sa dosta direktne sunčeve svjetlosti. Svaka minuta uloženog truda oko gardenije biće bogato nagrađena prelijepim cvjetovima lišćem i mirisom. Gardenija je najmirisnija sobna biljka koju ćete naći. Cvjetovi joj liče na ružu i uglavnom su bijele ili blijedo žute boje. Češće je zalijevajte u proljeće i ljeto, tokom zime pustite da se zemlja između zalijevanja osuši. Upotrebljavajte sredstva za prihranu kiselih svojstava. Možete upotrijebiti i sredtsvo za prihranu azaleja. Gardenija se može koristiti i za bonsai aranžmane.

Tagged under

Leave a Reply