Vrtlarstvo za početnike – biljke

Pravilan izbor biljaka za vrt je vrlo važan. Biljke će dati teksturu i boju vašem vrtu ali i miris, hladovinu i konačan izgled. Morate znati izabrati koje ćete vrste biljaka saditi. A zatim ćete morati naučiti koje su specifičnosti pojedinih vrsta i kako će one uticati na izgled vašeg vrta.

Izaberite biljke koje su otporne na: bolesti i parazite, ekstremne vremenske prilike i ostale moguće prijetnje. Biljke možemo podijeliti na nekoliko grupa:

  • jednogodišnje – biljke cvjetaju samo jednu sezonu,
  • višegodišnje –  biljke će cvjetati i dati konačni oblik vrtu godinu za godinom,
  • rano cvijeće – možete saditi u jesen u obliku lukovica,
  • penjačice i loze – mogu biti i jednogodišnje i višegodišnje, one će vam prekriti vertikalne površine sa lišćem i cvjetovima,
  • grmlje – može da cvjeta a može da bude i zimzeleno, služi kao akcentni element u vrtu ili kao živa ograda,
  • drveće – može da bude velikog raspona i u veličini i u obliku, ono će dati hladovinu i zaštitu.

Voda

Svaka biljka za uspješan rast i razvoj zahtijeva vodu. Zahtijevi za vodom zavise od vremena, vrste tla, vrste biljke, starosti, veličine biljke itd. Sve je biljke potrebno zaliti poslije sadnje. Bolje je dobro navodniti zemlju jednom sedmično nego svaki dan po malo. Biljke zasađene u saksije je potrebno tokom velikih vrućina zalijevati na dnevnoj bazi. zalijevanje1Najbolje doba dana za zalijevanje je rano jutro. Većina vrtlara provjerava da li je vrijeme za navodnjavanje, tako što stavi prst u zemlju. Ako je prst suh vrijeme je za zalijevanje. U suhim regionima prijeko je potrebno da se skuplja kišnica. Mnoge lokalne zajedice tokom velikih vrućina ograničavaju upotrebu vode. Zbog toga, ako želite da imate zelen vrt tokom cijele godine još od ranog proljeća sakupljajte kišnicu. Strategija čuvanja vode uključuje: već pomenuto sakupljanje kišnice, prekrivanje tla prostirkom za zemlju i upotreba sistema kap po kap. Zbog svega navedenog, najbolje je biljke saditi u grupama jer na taj način se sprečava isparavanje. Sjeckano lišće, pregorjelo stajsko đubrivo i kompost omoćiće zemlji da što duže i što više

 zadrži vlagu. Bitno je navedene materijale pomiješati sa zemljom do dubine od 30-ak cm. Ovo će takođe zemlju učiniti rastresitijom i bogatijom hranjljivim sastojcima tako da će biljke lakše doći do vazduha i potrebnih nutritijenata.

Prihranjivanje

Kako bi se biljke pravilno razvijele i cvjetale, potrebno ih je redovno prihranjivati. Iako zemlja sadrži većinu potrebnih hranjljivih sastojaka to ipak nije dovoljno.  Zemlja se prihranjuje vještačkim gnojivima. U zavisnosti šta je vašim biljkama potrebno takvo vještačko gnojivo treba izabrati. Pored vještačkih gnojiva zemlju možete prihraniti i kompostom. Bez obzira kakav vam je kvalitet zemlje upotreba komposta neće naškoditi vašem vrtu već naprotiv. kompostO kompostu možete detaljnje pročitati ovdje.

Pokrivka za tlo

Vrlo važna stvar na koju veliki broj ljudi zaboravi prilikom vrtlarsta je pokrivka za zemlju. prekrivkaKao pokrivka za zemlju može da posluži sjeckana kora drveta (najčešće bora), isjeckano lišće, kompost ili neki drugi materijali koji se stavljaju na zemlju, oko biljaka. Dovoljno je da dodate oko 5cm ove pokrivke koja će zemlju štiti od: vrućina, smrzavanja, rasta korova, erozije ali će i privući gliste, prirodne kopače.

Tagged under

Leave a Reply