Urbano vrtlarstvo za početnike, gdje i kako

Svako sa dijelićem slobodnog prostora obasjanog suncem i saksijom može da uživa u urbanom vrtlarstvu. Iako živite usred urbane džungle, okruženi samo asfaltom, ne očajavajte i dalje možete da imate vrt.

Stvar je u kreativnosti koja će vam pomoći da iskoristite prozorske daske, krovne terase, balkone i zajedničke prostore kako bi napravili mali, zeleni raj, koji će vas opuštati. Za urbani vrt potrebno vam je šest sati sunca i saksije sa rupom na dnu za drenažu. I to je to! Na prozorsku dasku posadite begonije, coleus, pelargonije, petunije… izbor biljaka koje ćete saditi zavisi od količine sunčeve svjetlosti tokom dana. Za većinu cvjetnica potrebno je svijetlo mjesto sa indirektnom sunčevom svjetlosti. Saznajte koliko i kakve svjetlosti trebaju biljke koje planirate posaditi. Povrće, ljekovite i začinske biljke će bolje uspjevati na balkonima i krovnim terasama a zbog veće količine direktne svjetlosti, više prostora i vode.balkon_1

Za svoj mali vrt počnite pripreme već sada. Počnite sa kupovinom saksija dok su cijene povoljnije. Osmislite izgled i izaberite biljke. Za povrće će vam trebati saksije dubine i do 50cm (paradajz i krompir). Obezbijedite posudu u kojoj ćete držati vodu. Biljke ne treba zalijevati sa vodom direktno sa česme. Voda mora da odstoji bar 24 sata. Proučite kako se zalijevaju biljke koje ste izabrali. Previše ili premalo vode može dovesti do toga da vam biljke uginu. Većini biljaka možete provjeriti da li ih treba zaliti ako u zemlju zabodete prst.

Ako je zemlja suha oko 5 cm dubine, biljku bi trebalo zaliti. Izaberite saksije svjetlijih boja. Naime, tamne saksije privlače više topline i samim tim brže isušuju zemlju. Također, zemlja se pregrijava što može dovesti do oštećenja korijenovog sistema. Ako ste se odlučili za tamne saksije zbog njihovog oblika, uvijek ih možete bojom prefarabti u neku svjetluju nijansu. Ako vam budžet ne dopušta kupovinu novih saskija, pravo je vrijeme da počnete sa sakupljanjem priručnih posuda koje vam mogu poslužiti kao sasksije npr. različite kante, konzerve, plastične posude od hrane i sl. Saksije možete i sami napraviti. balkon_2Samo pazite na jedno, saksije moraju imati rupu na dnu koja će im služiti za drenažu!

Obratite pažnju da li vam se balkon ili terasa ali i prozorska daska nalazi na udaru vjetra. Jak vjetar može da sruši saksije i izazove do oštećenja biljaka. Prilikom kupovine saksija pazite na oblik saksija. saksije sa bazom užom od vrha su predisponirane prevrtanju u slučaju jakog vjetra. Možete koristiti i niže ali šire saksije koje su dosta stabilnije od ovih prvih. Biljke sadite u zemlju koja je namjenjena za uzgoj tih biljaka. Ne koristite zemlju iz vrta već isključivo sterilan supstrat. Vrlo je bitna kvalitetna podloga za uspješan rast i razvoj biljaka.

Tagged under

Leave a Reply