Tratinčica ili bijela rada – cvijeće za svaki vrt

Ako ste u potrazi za višegodišnjom biljkom koja će vas svakog proljeća obradovati prelijepim cvjetovima, tratinčica (Bellis perennis) je baš ono što tražite. Iako liči na poljske tratinčice, hibridna tratinčica ima veće cvjetove i može se naći u nekoliko boja. Kod nas postoji veliki broj sinonima za tratinčice a neki od njih su: bijela rada, sunčeva nevjesta, krasuljak, katarinčica, iskrica, bijelka, drnica, ovčica itd.

Tratinčica, ovčica, bijela rada, krasuljak, sunčeva nevjesta

Tratinčica, ovčica, bijela rada, krasuljak, sunčeva nevjesta

Tratinčica je niska biljka koja cvjeta u grumenima koji imaju nekoliko cvjetova. U zavisnosti od sorte mogu narasti i do 30cm u visinu. Kada nekome kažemo tratinčica većina ljudi pomisli na cvijet bijelih latica i žutog središnjeg dijela i kontrastno tamno zelenih listova, međutim danas imamo cvjetove u ružičastoj, crvenoj boji, šarene u kombinaciji dvije boje. Tratinčice možemo ubrajati u cvijeće koje cvjeta cijelo ljeto, od proljeća do jeseni. One nisu invazivne tako da nećete imati problema sa nekontrolisanim širenjem.

Ovčice ili tratinčice sadite u dobro drenirano tlo izloženo suncu. Vole vlažno tlo ali ne i pretjerano mokro, tokom žarkih dana moraćete je zalijevati ujutro i uveče. Sadi se u jesen ili proljeće, kada je budete sadili obogatite tlo sa kompostom. Iako je ne treba mnogo prihranjivati moraćete obratiti pažnju na kvalitet tla kako bi imali lijepe i velike cvjetove. Krasuljak ili tratinčica se razmnožava iz sjemena. Već u rano proljeće posadite sjeme u plastenik ili toplu leju, u kasno proljeće ili rano ljeto rasadite tratinčice u vrt. Naravno, sjeme tratinčica možete posaditi i direktno u zemlju ali prve godine se nemojte nadati cvjetovima a i klijavost nije zadovoljavajuća. Najbolje vrijeme za kupovinu tratinčica u vrtnim centrima i njihovu sadnju u vrtne gredice je u proljeće. Sadnja je jednostavna, iskopajte rupu dubine 25-40cm i širine dvostruko veće od saksije iz koje je presađujete. Dno rupe pospite mješavinom usitnjene zemlje i komposta. Postavite tratinčicu u rupu i zatrpajte je rastresitom zemljom. Ostavite razmak između biljaka oko 30cm. Potom biljku zalijte. Ako je isuviše visoka napravite joj podršku. Sunčeva nevjesta ili tratinčica se mora zalijevati u slučaju nedostatka vlage. U jesen kada padne prvi mraz skratite je na 4-5 cm a već sa prvim proljećem oko njih pospite malo komposta. Tratinčice se mogu svake tri ili četiri godine razdijeliti na više biljaka.

Tratinčice su vrtno cvijeće koje morate imati u svome dvorištu, za najbolji učinak sadite ih u grupama. Niske sorte sadite u prve redove.

Tagged under

Leave a Reply