Led sijalice su spremne da osvjetle vaš dom – 7 savjeta koje trebate znati – Prvi dio

S obzirom na veliki broj konkurentskih kompanija koje se takmiče kako u postizanju kvaliteta tako i u prilagođavanju maloprodajnih cijena masovnom tržištu, tehnološki napredak u razvoju LED sijalica je bio ”brz i žestok”.

Danas je LED širom svijeta postao konkurentan, ako ne i prevazišao upotrebu štednih fluorescentnih sijalica i običnih sijalica sa žarnom niti.

     U ovom članku vam otkrivamo koje su to prednosti LED-a, i dajemo par savjeta za energetski efikasna rješenja kada je osvjetljenje vašeg doma u pitanju.

  1. Novi lumeni (Lm) olakšavaju kupovinu sijalica

Tržište obiluje sijalicama raznih oblika, veličina, cjena, silnih       kelvina i vata… Jedne su štedne, druge su Volframove, treće LED,   sve to nas toliko zbunjuje da na kraju ne znamo ni šta smo to došli da kupimo. Uskoro bi se na svim pakovanjima sijalica trebali pojaviti lumeni (Lm) kao glavni pokazatelj. Inače, za sve one koji ne znaju, vati (w) predstavljaju utrošenu energiju, a lumeni (Lm) količinu svjetlosti koju emituje izvor. Da bi vam sve ovo dodatno pojasnili napravili smo malo poređenje. Obične sijalice sa žarnom niti od 75-100 w daju oko 1200 Lm, koliko daju i LED sijalice od 9-13 w.

Dakle možemo zaključiti da su lumeni mjerodavniji kada smo u potrazi za odgovarajućim osvjetljenjem. Bez obzira kakvu sijalicu da tražimo jednostavno upoređivanje njihovih lumena reći će nam kolika će nam svjetlost biti isporučena. Nakon toga možemo obratiti pažnju i na ostale parametre kao što su energetska efikasnot, životni vijek itd.

      2. Led sijalice ne sadrže živu

Jedna od prepreka širokoj upotrebi štednih, odnosno kompaktnih fluorescentih sijalica (eng.: compact fluorescent lamp (CFL), jeste prisustvo male količine žive. Potrošači su naravno zabrinuti kako za sopstveno zdravlje tako i za okolinu, čije se zagađenje opet odražava na njihovo zdravlje .

Što se tiče LED rasvjete njihovo rukovanje i odlaganje je bezbjedno jer ne sadrže živu.

   3. LED daje instant svjetlo, a i mnoge LED sijalice su prigušive

Primjetili ste kod paljenja fluorescentnih sijalica kako postepeno postižu puno osvjeljenje, neke trepere dok se ne zagriju, a neke trepere čak i u toku rada. LED sijalice, kao i obične, postižu punu jačinu odmah po pritiskanju prekidača. To je recimo velika prednost ukoliko ih koristimo u prostorijama u kojima se često pali i gasi svjetlo. Takođe, LED sijalice produkuju stabilnu svjetlost bez treperenja.

priguciva-sijalica

Starije verzije LED sijalica su imale jednu manjkavost, naime nisu bile prigušive. Međutim većina novijih modela je kompatabilna sa prigušivim prekidačima. Važno je samo obratiti pažnju na pakovanje. Na pakovanju onih prigušivih bi trebala biti oznaka ”Dimmable”.

Tagged under

Leave a Reply