Kako da pripremite svoj dom za zimu

Pogledajte nekoliko savjeta o tome kako da zaštitie svoj dom od niskih temperatura i snježnih padavina, koje ne samo da mogu izazvati veliku materijalnu štetu nego i povrijeđivanje vas i vaših ukućana. 

UKLANJANJE LEDA SA STEPENICA I PRILAZA

Spoljašnje stepenice i prilazi jedno su od najčešćih mjesta na kojima se akumulira led stoga se pobrinite se da ih redovno čistite i posipate nekim od sredstava za topljenje leda.

Sam postupak uklanjanja leda sa stepenica većini je vjerovatno dobro poznat:

led-na-stepenicama

1. Prvo je potrebno očistiti sloj snijega sa zaleđene površine. Čistite od vrha stepenica ka dole. Za deblji sloj snijega koristite lopatu, dok je tanji jednostavnije ukloniti metlom.

2. Zatim tanak sloj sredstva za otapanje leda, ravnomjerno posuti po zaleđenoj površini.  U ovu svrhu mogu vam poslužiti i supstancije iz domaćinstva (kuhinjska so, soda bikarnbona, urea i sl.), no sa ovim  sredstvima oprezno jer mogu prouzrokovati više štete nego koristi (više o ovome u nastavku teksta)

3. Postupak možete završiti posipanjem pijeska ili rizle, čime će se smanjiti klizavost.

Na tržištu postoji zaista mnogo sredstava za otapanje leda, kako namjenskih tako i improvizovanih (so, soda bikarbona, urea i sl). Ono što morate znati prije upotrebe ovih sredstava jesta da ona mogu izazvati oštećenje betonskih površina i da imaju štetno dejstvo po životnu sredinu, stoga biste se trebali pridržavati sledećih uputa:

  • koristite ih umjereno i kada je to zaista neophodno
  • prije nanošenja sredstava za topljenje, lopatom ukloniti snijeg i led što je više moguće
  • ukoliko beton prilaza i stepenica nije stariji od 6 mjeseci nemojte koristiti ova sredstva
  • kombinujte sredstva za otapanje leda sa pijeskom, jer pijesak poboljšava trenje i samim tim smanjuje klizavost
  • ukoliko imate mogućnosti umjesto uobičajne kamene soli, koristite neko sredstavo koje je manje štetno po površine i životnu sredinu i koje je djelotvorno i na nižim temperaturama
  • ukoliko koristite namjenska sredstva obavezno pročitati uputstva i savjete proizvođača
  • pored preduzetih mjera na vidljivo mjesto možete postaviti znak upozorenja
  • u proljeće saprati pločnik i područje oko vegetacije kako biste uklonili ostatke sredstava za otapanje leda

ČIŠĆENJE KROVA

Tokom zmskog perioda krov je potrebno redovno čistiti, jer nakupljeni snijeg i led na njemu mogu rezultirati:

  • ulubljivanjem i urušavanjem krova
  • padanjem snijega i leda sa krova te povrjeđivanjem prolaznika
  • prodirajnem vlage u unutrašnjost vašeg doma

Ako niste sigurni kako bezbjedno ukolniti snijeg s krova onda ne oklijevajte uposliti profesionalca ili nekoga ko se u ovaj posao dobro razumije, ČIŠĆENJE SNIJEGA SA KROVA, JAKO JE OPASAN POSAO.

Za one koji ipak smatraju da mogu lično obaviti ovaj zadatak evo nekoliko savjeta:

  • Ukoliko krov čistite sa zemlje, vodite računa da ste dovoljno udaljeni od kuće kako vas snijeg ne bi poklopio. U ovu svrhu možete koristiti čistač krovova sa teleskopskom ručkom ili neki drugi alat koji može dosegnuti visoko na krovu. (Na domaćem tržištu možete pronaći Wolf Garten-ov alat za čišćenje snijega sa krova SR-M 60)
  • Ako se penjete na krov, obavezno morate imati  pomagača koji će vam pridržavati ljestve. Koristite cipele sa kramponima ili dubokim šarama. Čišćenje počinjete od vrha ka dole.

KONDENZACIJA NA PROZORIMA

Još jedna česta pojava tokom zimskog perioda jeste formiranje kondenzata (kapljice vode) na unutrašnjoj strani prozora. Do ovog dolazi kada topli i vlažni zrak dospije na površinu prozora čija je temperatura tokom hladnijih dana često dosta niža od temperature u unutrašnjosti doma. Formirane kapljice vode dalje se slijevaju na prozorski okvir i klupicu, te mogu izazvati truljenje istih.

kako spriječiti kondenzaciju na prozorima

Savjeti za sprečavanje ili smanjenje kondenzacije na površini prozora:

  • redovno prozračivanje prostorija
  • pokušajte u svim prostorijama imati jednaku temperaturu
  • ukoliko je moguće ne sušiti rublje unutar kuće
  • smanjiti broj sobnog bilja
  • kuhinju i kupatilo držite zatvorenim
  • ugradnja ventilatora ili nekog druga sistema za provjetravanje

ZAMRZNUTE CIJEVI

Do zamrzavanja vode u vodovodnim instalacijama može doći ukoliko se u zimskom periodu duže vrijeme ne pušta voda iz slavine. Povremenim puštanjem vode iz slavine, voda u cijevima se obnavlja, što će spriječiti njeno smrzavanje. Noću možete ostaviti slavinu da lagano kaplje, a ako idete na duže putovanje, uposlite nekoga će vam povremeno provjeravati slavine i puštati vodu iz njih.

DODATNE ZALIHE

Ukoliko je vaš dom u nekom udaljenom, manje naseljenom području, obavezno se opremite dodatnim zalihama hrane, opremom za prvu pomoć, baterijskim lampama i sl., u slučaju da veliki snježni nanosi onemoguće prohodnost puteva na neko vrijeme.


Tagged under

Apologies, but no related posts were found.

Leave a Reply